Samsung QE55Q9FNA 55 inch 4K Ultra HD HDR 2000 Smart QLED TV
Screen Size: 55″
Pixel Resolution: 3840 x 2160
Processor: Q Engine
Contrast: Q Contrast Elite
HDR: QHDR 2000 & HDR10+
Smart Features: Catch-up TV & 4K streaming
Guarantee Period: 12 Months
- The Smart Remote is not included
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Over a billion colours
*Q Colour / * 100% colour volume measured to DCI-P3 standard, certified by VDE.
Every colour, every shade
* 100% colour volume measured to DCI-P3 standard, certified by VDE.
Never miss a moment
See what the creators intended
What is HDR 10+
UHD Alliance
4K Ultra HD
Ultra HD
GRADED STOCK : GRADE A
Additional information
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model Name | QE55Q9FNA |
| Manufacturer Part Number (MPN) | QE55Q9FNATXXU |
| Condition | Graded |
| Grade | Grade A |
| Display Technology | QLED |
| Screen Size | 55" |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Moth Eye | Ultra Black Elite |
| Screen Curvature | N/A |
| Picture Engine | Q Engine |
| HDR (High Dynamic Range) | QHDR 2000 |
| HDR 10+ | Yes |
| HLG (Hybrid Log Gamma) | Yes |
| Colour | Q Colour |
| Billion Colours | Yes |
| Viewing Angle | Q Viewing Angle |
| SmartThings | Yes |
| SmartThings App Support | Yes |
| Universal Browse & Play | Yes (GR/FR/DE/IT/ES only) |
| TV Sound to Mobile | Yes |
| Sound Mirroring | N/A |
| Motion Detection (Frame) | N/A |
| Ambient Mode | Yes |
| Energy Efficiency Class | B |
| Power-Supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power Consumption (Max) | 255 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.50 W |
| Package Size (WxHxD) | 1418 x 843 x 212 mm |
| Set Size with Stand (WxHxD) | 1231.2 x 789.1 x 284.3 mm |
| Set Size without Stand (WxHxD) | 1231.2 x 707.1 x 38.9 mm |