Product Features
Graded: Grade A
Screen Size: 75″
Pixel Resolution: 3840 x 2160
Processor: Quantum Processor 4K with intelligent upscaling
Contrast: Direct Full Array for improved contrast
HDR: HDR10+ / Hybrid Log-Gamma (HLG)
Smart Features: Catch-up TV, Bixby & 4K streaming
Guarantee Period: 12 Months
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Stunning design meets vivid QLED picture quality, with the class-leading Samsung QE75Q85R
HDR1500
Experience incredible picture detail as the filmmakers intended, with this amazing Samsung 75 inch TV. Discover what’s lurking in the shadows of a horror movie or witness the true beauty of a sun filled landscape scene.
100% Colour Volume
*100% colour volume measured to DCI-P3 standard, certified by VDE.
One Near-Invisible Cable + One Connect Box + No Gap Wall-Mount*
*Wall mounts sold separately.
Ultra Viewing Angle
Ambient Mode
Voice Assistant – Bixby on TV
Smart Home
Content Discovery (Universal Guide)
Adaptive Sound
Clean cable solution
Banish messy cables from sight for a distraction free viewing experience.
Transform your viewing experience, with the Samsung QE75Q85R.
Additional information
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model Name | QE55Q85RAT |
| Manufacturer Part Number (MPN) | QE55Q85RATXXU |
| Condition | Graded |
| Grade | Grade A |
| Display Technology | QLED |
| Screen Size | 55" |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Moth Eye | Yes |
| Screen Curvature | N/A |
| Picture Engine | Quantum Processor 4K |
| HDR (High Dynamic Range) | Quantum HDR 1500 |
| HDR 10+ | Yes |
| Contrast | Direct Full Array 6x |
| HLG (Hybrid Log Gamma) | Yes |
| Colour | Colour Volume 100% by Quantum Dot |
| Billion Colours | Yes |
| Viewing Angle | Ultra Viewing Angle |
| Dialog Enhancement | Yes |
| Audio Pre-Selection Descriptor | Yes |
| Bixby | Yes |
| Far-Field Voice Interaction | Yes |
| Works with Google Assistant | Yes (GB, FR, DE, IT, ES, AT, DK, IE, NL, NO, SE only) |
| Works with Alexa | Yes (GB, FR, DE, IT, ES, AT, IE only) |
| SmartThings | Yes |
| SmartThings App Support | Yes |
| Universal Browse & Play | Yes (GR/FR/DE/IT/ES only) |
| Gallery | Yes |
| TV Sound to Mobile | Yes |
| Sound Mirroring | Yes |
| Stand Colour | Eclipse Silver |
| AI Technology | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| Motion Detection (Frame) | N/A |
| Ambient Mode | Yes |
| Ambient Mode Brightness / Colour Sensor | Yes |
| Freesync | Yes |
| Energy Efficiency Class | B |
| Power-Supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power Consumption (Max) | 200 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.50 W |
| Power Consumption (Energy Saving Mode) | 70.6 W |
| Power Consumption (Typical) | 157 W |
| Peak Luminance Ratio | 85 % |
| Yearly Power Consumption (EU standard) | 218 kWh |
| Package Size (WxHxD) | 1510.0 x 854.0 x 180.0 mm |
| Set Size with Stand (WxHxD) | 1230.6 x 792.6 x 237.5 mm |
| Set Size without Stand (WxHxD) | 1230.6 x 708.1 x 61.9 mm |
| Stand (Basic) (WxD) | 790.0 x 237.5 mm |